Kameny upravené

12. února 2012 v 13:00 | magickristyna |  kameny

Upravené kameny

Úpravou kamenů, až již mechanickou, chemickou či jinou, dojde k výrazné změně jejich původních vlastností. Tyto změny mohou být v některých případech ku prospěchu, někdy však dokážou kámen značně znehodnotit. Úpravu kamenů by měl v každém případě provádět odborník.
Omleté (tromlované) kameny
vznikají omíláním kousků kamenů v bubnech. Mají tvar oblázků nebo valounků vhodných zejména k přikládání na tělo, potírání, k hnětení v ruce nebo na nošení jako amulet (např. i v kapse nebo peněžence). Mají jednak vlastní energii, jednak energii dodanou omíláním. Jejich účinnost se pohybuje od 60% do 80% v závislosti na tvaru, množství defektů i způsobu použití. Další mechanickou úpravou (např. vyvrtáním otvoru na řetízek) se jejich účinnost zpravidla sníží.
Broušené kameny
Broušení kamenů je velmi složitou záležitostí. Broušením lze hodně získat, ale také hodně pokazit. V obchodech se objevuje řada různých tvarů, často jen zaměřených na vnější efekt.
Vajíčko
bývá symbolem zrození, přičemž jeho špička se považuje za aktivní část a jeho základna za část uklidňující. Takováto tvarová polarizace je ovšem možná jen u neorientované suroviny. Účinnost vajíček je 70% až 85%.
Koule
je nejdokonalejší tvar směřující všechno energetické dění do svého středu. I zde je nutnou podmínkou neorientovaná výchozí surovina, protože u suroviny s orientovanými krystaly dochází na povrchu koule k nežádoucí polarizaci. Účinnost koulí dosahuje až 90%. Zvláštním případem jsou tzv. čínské koule, které se vloží do jedné ruky a pohybem všech pěti prstů a svíráním a povolováním dlaně se převaluje. Mají vysoký účinek.
Kabošon
má zpravidla vrchní část zaoblenou a spodní rovnou nebo mírně zaoblenou. To při přikládání na tělo umožňuje větší přenos energie, což ovšem může vést k rychlému "vyčerpání" kamene. Jeho účinnost je až 85%. Speciálním tvarem kabošonu je "mýdlo" (někdy uváděno jako "hmatka"), tj. výbrus kamene do plochého oválovitého tvaru, který lze snadno přikládat nebo kterým lze provádět účinné masáže.
Donut
je zaoblený, uprostřed provrtaný disk. Donut je svou plochou schopen energii přijímat i předávat a v jeho otvoru se koncentruje. Je vhodný jak k nošení, tak i ke hnětení a pokládání na tělo. Jeho účinnost dosahuje až 95%. Podobně účinkují i prsteny vybroušené z drahých kamenů.
Destička
je velmi vhodným tvarem pro přenos energie při přikládání na tělo. Má vysokou účinnost - okolo 90%, ale velmi rychle se "unaví". V žádném případě nesmí jít o kámen uměle přibarvený.
Pyramidy
jsou obestřeny řadou pověstí. Pokud jsou provedeny zcela přesně podle pravidel, tj. např. při délce čtvercové základny 5 cm musí být výška pyramidy přesně 3,18 cm - pokud se pokládají ve směru sever - jih a pokud jsou vybroušeny v souladu s krystalickou strukturou, mají účinnost blížící se 95%. Většinou je jejich účinnost podstatně nižší.
Obelisk
(vybroušený hranol se špičkou) je schopen energii přenášet a na svých koncích polarizovat. Jeho účinnost je až 90%. Pokud je vybroušen do tvaru krystalu, je to tak trochu podvod.
Fasetový brus
provedený podle naprosto přesných pravidel na krystalu je schopen jeho energii zvýšit až na 100%. Ale již malé odchylky od ideálního tvaru (např. brilianty, routy) dokážou kámen zničit.
Speciální tvary (srdíčko, křížek apod.)
Vybroušením speciálních tvarů, určených většinou jen na optický efekt, dochází k degradaci energie kamene, a tím i jeho účinnost.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama