Déja vu

23. března 2012 v 22:03 | magickristyna |  Kniha Stínů,vznik čarodějnictví atd.
Byli jste někdy na místě, kde jste nikdy předtím nebyli, ale i přes to jste měli silný pocit, něco nepopsatelného uvnitř vaší mysli, že je vám něčím známé? Pokud ano, pak jste prožili duševní jev známý jako déjà vu.
Déjà vu zažilo mnoho lidí, ale ještě nikdo ho plně nepochopil. Přibližně 60 až 70% lidí potkalo déjà vu alespoň jednou za život. V momentě, kdy vás takový zážitek potká, se může stát, že se vás jeden z vašich smyslů, ať už je to zrak, sluch, čich nebo chuť, bude snažit přesvědčit o tom, že jste takovou věc už prožili, i když na racionální úrovni víte, že se to nestalo.
Vědci přišli se spoustou fyziologických hypotéz, které měli déjà vu vysvětlit, ale do dnešního dne ještě nebyla žádná z nich přesvědčivě prokázána. Je důležité tady zastavit a podotknout, že déjà vu, které vás přesvědčuje o návštěvě cizího místa, i když jste tam ale nikdy předtím nebyli, není stejným fenoménem, jako jsou například jasnozřivost a věštění.
Jasnozřivost je, když má člověk předtuchu o událostech, které nastanou v budoucnosti. Věštění je, když je člověk schopen vnímat něco, co je přirozeně vnímáno jedním z pěti smyslů. Tyto dva jevy jsou úzce spojeny s déjà vu, ale nejsou úplně stejné.

Druhy Déjà Vu

Pojmeme-li déjà vu v širokém slova smyslu, lze jej rozdělit do dvou kategorií. Tyto kategorie zahrnují asociativní déjà vu a biologické déjà vu.
Asociativní déjà vu je více běžné. Je to druh déjà vu, které používá zdravé individuální zkušenosti. V takovém případě může člověk slyšet, vidět, cítit, anebo se dotýkat něčeho, co v něm může vyvolat vzpomínky, které jsou spojené s podobnými vzpomínkami, spojené s něčím co jsme zažili v minulosti. Vědci věří, že je tento druh déjà vu svázán s centrem paměti v mozku.
Biologické déjà vu se stává jedincům, trpícím epilepsií. Ve skutečnosti mají tito lidé pocit stejného prožitku, z doby předešlé jejich záchvatu. Déjà vu tohoto typu je často popisováno jako velmi intenzivní. Pro vědce je to jednodušší způsob, jak tento fenomén studovat. Podařilo se jim tak identifikovat části mozku, které hrají hlavní roli při vznikání déjà vu. Nicméně, mnoho vědců věří, že asociativní déjà vu, někdy nazývané jako typické déjà vu, a biologické déjà vu, jsou velmi odlišné povahy.

Teorie o Déjà Vu

Mnoho jedinců, včetně vědecké a lékařské komunity, se snaží jevy déjà vu vysvětlit. Je to druh věštění, nebo ne? Proč se u některých lidí vyskytuje a u jiných ne? Co způsobuje to, že člověk věří, že místo, které navštívil, navštívil už někdy předtím, i když to tak není? To jsou všechno otázky, na které v současné době nemáme odpovědi.
Parapsychologové jsou psychologové, kteří studují nadpřirozené jevy. Tito odborníci se domnívají, že déjà vu je životní zkušenost z minulosti, znovu se objevující v lidské mysli. Někteří jedinci se domnívají, že je to emocionální reakce na událost, která se noří do jakési události z minulosti.
Jiní stále věří, že se v mozku tvoří zkraty a že v něm probíhají neurochemické reakce, které nemají žádné propojení s životními prožitky. Jinými slovy, je to individuální překonatelný divný pocit spojující se s pamětí, ale ve skutečnosti je to něco, co je úplně nové a naprosto neznámé.
V současné době zůstává déjà vu dalším z mnoha fascinujících tajemství života, který zahrnuje tajemství uzamčená v mysli, a na která nejsme připraveni je odhalit. Všeobecně se věří, že zrak je nejčastěji spojený s prožitkem, ale i toto tvrzení je k diskusi a vyžaduje další výzkum. Poznatky, které máme shromážděné o déjà vu jsou jen špička obrovského ledovce.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama